Praha

Společný výlet do Prahy měl velký úspěch. Žáci 5. ročníku se vydali na cestu za poznáním našeho hlavního města.

V pondělí 19. září jsme se všichni sešli ještě za tmy na střelickém nádraží. Pusu rodičům a už tu byl vlak do Brna. V Brně jsme přibrali do party kamarády z prštické školy a výprava mohla začít.

Cesta do Prahy příjemně utíkala a zásoby řízků a svačinek od maminky nám přišly vhod.

Hned po vystoupení na pražském nástupišti jsme poznali, že jsme ve velkoměstě. Zástupy lidí, zavazadel a pořád někdo někam pospíchal.

Čekala nás první jízda metrem a eskalátory. Někteří jsme měli trochu obavy, ale vše jsme zvládli.

Jen naše zelené poznávací čepičky nám chtěl průvan odnést.

Ubytovali jsme se na studentských kolejích Na Větrníku a v restauraci Větrník na nás čekal první oběd.

Po obědě jsme jeli tramvají na Hradčany. U brány nás čekala bezpečnostní prohlídka . bez problému jsme byli všichni vpuštěni na hrad. Procházeli jsme zahradami, kde bylo moc nádherně.

Navštívili jsme Pražský hrad, Vladislavský sál, Defenestrační komnatu, Chrám sv. Víta a  Baziliku sv. Jiří.

Nejvíce se nám líbilo ve Zlaté uličce. To jsme byli jako v pohádce, možná proto, že barevné řešení fasád navrhl malíř a filmový tvůrce Jiří Trnka. Domečky vypadaly jako pro panenky.

Hledali jsme domek s vývěsním štítem s motivem sovy, křišťálové koule, karet a kočky, kde žila před druhou světovou válkou věhlasná pražská věštkyně, kartářka a jasnovidka.

Svou cestu Zlatou uličkou jsme zakončili u věže zvané Daliborka. Ta byla postavena v roce 1496 jako věznice. Vyprávěli jsme se o mladém šlechtici Daliborovi z Kozojed, který byl prvním vězněm.

Ten se z dlouhé chvíle naučil hrát na housle. Lidé chodili k věži, čekali a poslouchali jeho hru, jednou se jí už ale nedočkali.

Po malé svačince a odpočinku nás čekala pěší túra z hradu na vrchol Petřín. Bylo to pěkně do kopce, řada schodů a to jsme ještě netušili, že dalších 299 schodů vede na  rozhlednu.

Pak však přišla zasloužená odměna. Nebyla sice sladká, ale určitě jsme si ji užili. Prošli jsme zrcadlovým bludištěm a pak se půl hodiny řehtali v zrcadlovém sále.

Ale to už se začalo stmívat, rozsvěcovala se světla a my jsme sjeli lanovkou dolů na Klárov a metrem

zpět na Petřiny.

Druhý den ráno jsme posnídali, sbalili batohy, které jsme uložili do úschovny na nádraží a vyrazili opět do víru velkoměsta.

Nejprve jsme prošli Václavák a zastavili jsme se na Staroměstském náměstí u orloje.

Vedle kostela sv. Františka jsme měli  sraz z průvodcem a kapitánem říční lodě Honzou. Čekala nás vyhlídková plavba s příjemným překvapením.  Dostali jsme ledňáčka, limonádu a vypluli jsme.

Vyprávění o Praze, Vltavě i nebezpečných povodních bylo moc zajímavé. Nakonec jsme propluli i Čertovkou, takže jsme na vlastní oči viděli místo, kde se točily Chobotničky.

Po plavbě jsme navštívili Muzeum Karlova mostu a samozřejmě celý most si pěkně prošli.

A pak už konečně došlo na nákupy suvenýrů. Havlova tržnice byla naše.

Pak na nás v Jindřišské ulici čekala restaurace s dobrým obědem.

Po obědě jsme se zastavili v Bille, kde nám paní učitelky koupily svačinu a pití do vlaku. Vyzvedli si batohy z úschovny a čekali na vlak, který nás odveze zpět do Brna. Pak ještě osobáčkem do Střelic.

A tam už na nás čekali rodiče. B jsme unavení, ale spokojení.

Pražská nej. …… Osobní prohlídka na hradě, jízda metrem, eskalátory, Zlatá ulička, Petřín, zrcadlová síň a nakonec to dopadlo tak, že nej. byl vlastně celý výlet.